79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Na lekcjach historii uczono nas, że II wojnę światową, 1 września 1939 roku, rozpoczął niemiecki pancernik Schleswig-Holstein, który o 4.45 ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Wtedy też niemiecka piechota zaatakowała budynek Poczty Polskiej w Gdańsku.

Westerplatte to oczywisty symbol wydarzeń dających początek największemu konfliktowi zbrojnemu w historii, ale według wielu historyków niemiecka agresja rozpoczęła się wcześniej. Ich zdaniem ok. 4.15 ruszyło niemieckie natarcie w kierunku Chojnic. O tej samej godzinie IV dywizja pancerna Wehrmachtu sforsowała rzekę Liswarta, a pierwszy atak bombowy na Polskę miał miejsce w Wieluniu o ok. godziny 4.40 i to on coraz częściej wskazywany jest jako faktyczny początek II wojny światowej. Wątpliwości co do rzeczywistego miejsca i okoliczności, w których zaczęła się II wojna jest więcej i raczej próżno oczekiwać, że historycy dojdą do pełnego porozumienia w tej kwestii.

Aby oddać szczególny klimat wydarzeniom sprzed 79 laty, Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis ma zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się 1 września 2018 roku o godzinie 4.45 na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku pod Pomnikiem poległych Żołnierzy Polskich i Radzieckich.

Wasze komentarze

avatar